Hibrit Enerji İle Çalışan Uzaktan İzlemeli Türkiye’nin İlk Park Aydınlatma Projesi

Savior Solar, Kartal’da tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ve uzaktan izlenebilir park aydınlatma projesini teslim etti.

Savior Solar, Kartal'da tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ve uzaktan izlenebilir park aydınlatma projesini teslim etti.Savior Solar’ın, Kartal Belediyesi tarafından başlatılan rüzgar ve güneş enerjisi ile çalışan hibrit aydınlatma ve izleme sistemi projesi kapsamında, 16 adet aydınlatma direğinin tasarımını ve kurulumunu tamamladı. Her bir aydınlatma direğinde bulunan 40 Watt gücünde ve 5500 lümen aydınlatma sağlayan LED armatürler sayesinde parkın aydınlatması tamamen yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak yapılmaya başladı. Ayrıca, direkler üzerindeki kablosuz kameralar ile parkın güvenliği önemli bir ölçüde arttırılmıştır.

Projede, Home Energy firmasının V100 model rüzgar türbini ve Talesun Marka 265W Polikristalin Solar Paneller ile depolama için Narada firmasının “Polimer Gel” özellikli aküleri kullanılmıştır.

Hollanda kaynaklı ve Venturi prensibi ile çalışan Home Energy firmasının rüzgar türbinleri, 10m/sn hızla esen rüzgarda 100 Watt üretebilirken, rüzgarın hızı 17m/sn’ye çıktığında ise 500 Watt güç üretebilmektedir. Bu türbinin gerek hafif olması gerekse vibrasyona maruz kalmaması güvenlik açısından önem taşımaktadır.

Aydınlatma direklerinde rüzgar türbini, güneş enerjisi panelleri, kablosuz kamera ve anten bulunmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi yer yüzeyinin altında Hensel panolarında barınmaktadır.

Direkler üzerindeki bütün ekipmanlar Mikrodizayn firmasının tasarlamış olduğu web tabanlı uzaktan kontrol sistemi (Data Logger)  ile anlık ve geçmişe yönelik takip edilmekle beraber, aydınlatma şiddeti kademeli olarak ayarlanabilmekte ve en yüksek güç tasarrufu sağlanabilmektedir. Sistemin kurulduğu andan itibaren tasarruf miktarları ve karbon salınım değerleri anlık olarak görülmektedir.

Savior Solar, Kartal'da tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ve uzaktan izlenebilir park aydınlatma projesini teslim etti.Savior Solar, Kartal'da tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ve uzaktan izlenebilir park aydınlatma projesini teslim etti.Savior Solar, Kartal'da tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ve uzaktan izlenebilir park aydınlatma projesini teslim etti.